Brusel chce rušiť dátum spotreby

Rate this item
(4 votes)

Európska komisia chce zrušiť dátum spotreby na niektorých potravinách. Tento krok nie je podľa ústredného tajomníka NaS – ns Mateja Martoviča rozumný.

 Nachádzame sa v dobe, kedy potraviny nespĺňajú rôzne kvalitné štandardy a pritom o tom ani nevieme. EÚ chce najnovšie z obalov potravín ako ryža, káva, suché cestoviny, tvrdých syrov, džemov a uhoriek odstrániť dátum spotreby. „Kto ochráni spotrebiteľa? Čo ak obchod bude mať v sklade niekoľkoročný džem alebo niekoľkoročné cestoviny a spotrebiteľ si ich kúpi. Pritom ani nebude vedieť, že majú možno 10 rokov“ uvádza Matej Martovič, ústredný tajomník NaS – ns.

 „Už dnes máme na pultoch obchodov nekvalitné tovary. V potravinách nájdeme cestnú soľ, jeme geneticky modifikované potraviny a teraz nám EÚ chce ponúkať aj potraviny, ktoré búdu teoreticky po záruke“ dodáva Martovič. Kvalita potravín by mala byť na prvom mieste. Podľa EÚ bude občanom stačiť, ak kvalitu potravín vyhodnotia na základe vône a farby. „To znamená, že v obchode budeme otvárať konzervy a rozbaľovať obaly? Tu vidno ďalšiu absurditu, ktorú chce EÚ prijať“ uzatvára Martovič.